.Solr service is not availableSolr service is not available Projekt ustawy o jednolitej cenie książki - ekomornik.pl
Skorzystaj
z pomocy eksperta
img

Projekt ustawy o jednolitej cenie książki

Elżbieta Jackowska

09.04.2015

Obowiązek ustalenia jednolitej ceny książki przez wydawcę i importera wprowadzić ma ustawa, której projekt został złożony w Sejmie przez klub PSL.

alt

Jak podkreślają pomysłodawcy projektu podobne rozwiązania od wielu lat z powodzeniem funkcjonują w krajach Europy Zachodniej: Francji, Niemczech czy Hiszpanii. W Polsce ta kwestia nie została jeszcze uregulowana prawnie. Według projektu ustawy przed wprowadzeniem publikacji do obrotu wydawca ma mieć obowiązek ustalenia ceny obowiązującej przy sprzedaży. Cena obejmowałaby podatek od towarów i usług, a także wszystkie dodatki, które są sprzedawane wraz z książką. Projekt przewiduje także obowiązek zamieszczenia informacji o cenie oraz dacie wprowadzenia książki do obrotu na samej książce lub stronie internetowej wydawcy. Ustalona przez wydawcę cena obowiązywała przez okres 12 miesięcy od końca miesiąca wprowadzenia jej do sprzedaży.

Pomysłodawcą projektu jest Polska Izba Książki, w pracach brały udział środowiska skupiające autorów, wydawców oraz księgarzy. Pierwsze prace nad projektem ruszyły w 2013 roku, zaś jesienią 2014 roku środowiska związane z wydawcami, artystami oraz księgarzami zwróciły się do premier z listem otwartym w sprawie ujednolicenia ceny książki.

Autorzy projektu ustawy przewidują, że zlikwiduje ona wojny cenowe pomiędzy dużymi sieciami księgarskimi a mniejszymi księgarniami. Przyczyni się również do wzrostu zainteresowania literaturą ambitną oraz spadku cen książek.

alt

źródło: www.ekomornik.pl

img

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?

  • Napisz do nas i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa!
  • Profesjonalna porada prawna w ciągu 24 godzin.
Zamów opinię

Komentarze (0)

Dodaj komentarz: zaloguj się!

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Brak komentarzy

img
  • Program Partnerski
  • Partnerzy


"Dotacje na Innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość"

"Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka"