.Solr service is not availableSolr service is not available Zaspokojenie wierzyciela hipotecznego a egzekucja - ekomornik.pl
Skorzystaj
z pomocy eksperta
img

Zaspokojenie wierzyciela hipotecznego a egzekucja

Maciej Podgórski

19.05.2016

Zgodnie z art. 75 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, zaspokojenie wierzyciela hipotecznego z nieruchomości następuje według przepisów o sądowym postępowaniu egzekucyjnym, chyba że z nieruchomości dłużnika jest prowadzona egzekucja przez administracyjny organ egzekucyjny.

 

alt

Trzeba zatem dochodzić zapłaty długu i następnie po uzyskaniu tytułu wykonawczego wszcząć egzekucję przeciwko wymienionemu w tym tytule dłużnikowi. Trzeba jednakże pamiętać, że ograniczone prawa rzeczowe, do których zalicza się hipoteka służą zabezpieczeniu wierzytelności, a więc nie uprawniają wierzyciela do jej bezpośredniego zaspokojenia. W celu zaspokojenia się z przedmiotu hipoteki, wierzyciel musi zatem najpierw uzyskać tytuł wykonawczy. Jednocześnie trzeba zawsze pamiętać, że stosownie do brzmienia art. 921 § 1 KPC egzekucja z nieruchomości należy do komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona i tutaj prawo wyboru komornika nie przysługuje.

 

alt

źródło: Serwis eKomornik.pl

img

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?

  • Napisz do nas i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa!
  • Profesjonalna porada prawna w ciągu 24 godzin.
Zamów opinię

Komentarze (0)

Dodaj komentarz: zaloguj się!

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Brak komentarzy

img
  • Program Partnerski
  • Partnerzy


"Dotacje na Innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość"

"Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka"