.Solr service is not availableSolr service is not available Zwolnienie od kosztów w postępowaniu egzekucyjnym - ekomornik.pl
Skorzystaj
z pomocy eksperta
img

Zwolnienie od kosztów w postępowaniu egzekucyjnym

Urszula Sępioł

19.05.2016

Strona zwolniona od kosztów sądowych w postępowaniu rozpoznawczym jest automatycznie zwolniona również od kosztów postępowania egzekucyjnego.

alt

Zasadą, jaką konstytuuje art. 771 Kodeksu postępowania cywilnego, jest to, że korzystający ze zwolnienia od kosztów sądowych w postępowaniu rozpoznawczym, zostaje zwolnieniem objęty także na etapie postępowania egzekucyjnego. Zwolnienie to niejako rozciąga się na etap postępowania polegający na wykonaniu orzeczenia.

Regulacja dotyczy tak całkowitego, jak i częściowego zwolnienia od kosztów sądowych. Jeśli stronę zwolniono w postępowaniu rozpoznawczym od opłat sądowych, jest ona również zwolniona od opłat, które pobiera komornik.

W sytuacji, gdy strona postępowania egzekucyjnego, niebędąca Skarbem Państwa, zwolniona jest od wydatków, kwoty niezbędne do ich pokrycia komornik uzyskuje od sądu rejonowego, przy którym działa. Następnie sumy te są zwracane Skarbowi Państwa z należności, które wyegzekwował komornik. Korzystają one wtedy z pierwszeństwa przed wszystkimi innymi wierzytelnościami.

alt

źródło: Serwis eKomornik.pl

img

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?

  • Napisz do nas i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa!
  • Profesjonalna porada prawna w ciągu 24 godzin.
Zamów opinię

Komentarze (0)

Dodaj komentarz: zaloguj się!

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Brak komentarzy

img
  • Program Partnerski
  • Partnerzy


"Dotacje na Innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość"

"Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka"