.Solr service is not availableSolr service is not available Czyżby kara finansowa była odpowiednim rozwiązaniem na przewlekłość postępowania? - ekomornik.pl
Skorzystaj
z pomocy eksperta
img

Czyżby kara finansowa była odpowiednim rozwiązaniem na przewlekłość postępowania?

Mateusz Zawiślak

08.03.2016

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa możliwość wprowadzenia odpowiedzialności finansowej dla sędziów, którzy prowadzą zbyt przewlekłe postępowania.

alt

Jak podaje portal rmf24.pl, w przypadku ustalenia, że to z winy sędziego postępowanie zostało znacznie wydłużone, wówczas na sędziego może zostać nałożona odpowiedzialność finansowa w postaci obniżenia nawet 10-15% wynagrodzenia lub wyegzekwowania odpowiedzialności od sędziego.

Co więcej, wiceminister resortu sprawiedliwości – Marcin Warchoł – stwierdził, że jeżeli obywatel dostaje wypłatę za skargę na przewlekłość i dostaje już te 2,5 tysiąca złotych, to te 2,5 tysiąca złotych można byłoby egzekwować z kieszeni samego sędziego winnego przewlekłości.

Ponadto eksperci resortu opracowują przepisy umożliwiające prowadzenie względem sędziów  zewnętrznych postępowań kontrolnych, które powierzone zostałyby m. in. specjalnie powołanym ławnikom, a także przygotowywane są przepisy związane z zaostrzeniem przepisów dyscyplinarnych.

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia – Maciej Strączyńki – odniósł się do propozycji resortu sprawiedliwości w następujących słowach: To straszenie środowiska sędziowskiego. Jeżeli pan minister chce przepłoszyć wszystkich dobrych prawników z sądów, jeżeli chce ich zniechęcić do podejmowania pracy w sądach, to bardzo dobrym sposobem na to jest straszenie ich karami dyscyplinarnymi, trójkami społecznymi i innymi tego typu czynnościami.

alt

źródło: http://www.rmf24.pl/

img

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?

  • Napisz do nas i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa!
  • Profesjonalna porada prawna w ciągu 24 godzin.
Zamów opinię

Komentarze (0)

Dodaj komentarz: zaloguj się!

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Brak komentarzy

img
  • Program Partnerski
  • Partnerzy


"Dotacje na Innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość"

"Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka"