.Solr service is not availableSolr service is not available KMS, KM, KP - co oznaczają sygnatury akt komornicznych? - ekomornik.pl
Skorzystaj
z pomocy eksperta
img

Kms, Km i Kmp – co oznaczają sygnatury akt komorniczych ?

Zespół eKomornik.pl

08.01.2016

Każdy wniosek egzekucyjny wraz z tytułem wykonawczym, jaki wpływa do kancelarii komorniczej jest rejestrowany jako sprawa i zaopatrzony zostaje odpowiednią sygnaturą. Wiedząc, co oznaczają poszczególne oznaczenia, można niemal natychmiast dowiedzieć się, czego sprawa dotyczy.

alt

Konieczność opatrzenia sprawy odpowiednią sygnaturą uregulowane jest w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2005 roku w sprawie określania szczegółowych przepisów o biurowości i ewidencji operacji finansowych kancelarii komorniczej. Zgodnie ze wskazanym dokumentem, wyróżnić należy następujące repertoria, które używane są przez komorników do rejestrowania wpływających spraw. Jest to Km, Kmp, Kms, Kmn, Kmo i OZ. W praktyce wierzyciele, jak i dłużnicy spotykają się najczęściej z trzema pierwszymi.

Gdzie znajduje się sygnatura akt?

Sygnatura sprawy znajduje się na każdym piśmie, kopercie, jak i zwrotce, która wychodzi z kancelarii komorniczej. W przypadku dokumentów szukać należy jej w lewym górnym rogu, tuż pod danymi kancelarii, w jakiej sprawa została założona a pismo wygenerowane. Dodatkowo komornik ma obowiązek sygnaturą opatrzyć również akta, czyli teczkę z dokumentami danej sprawy. W praktyce sygnatura odgrywa rolę porządkową, pozwala też pracownikom kancelarii w szybki sposób zlokalizować teczkę. Dłużnik zaś, znając sygnaturę akt komorniczych, może w prosty sposób ustalić, czego sprawa dotyczy. Jest to o tyle ważne, że często zobowiązania dłużników sprzedawane są na giełdach wierzytelności, zaś wskazany w piśmie wierzyciel jest dla niego osobą nieznaną.

alt

źródło: Serwis eKomornik.pl

img

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej?

  • Napisz do nas i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa!
  • Profesjonalna porada prawna w ciągu 24 godzin.
Zamów opinię

Komentarze (0)

Dodaj komentarz: zaloguj się!

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Brak komentarzy

img
  • Program Partnerski
  • Partnerzy


"Dotacje na Innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość"

"Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka"